Przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego osobie mającej ustalone prawo do emerytury

Autor

  • Piotr Kapusta Uniwersytet Zielonogórski

Słowa kluczowe:

świadczenie pielęgnacyjne, emerytura, zabezpieczenie społeczne, równość

Abstrakt

Przepis, zgodnie z którym świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, stał się podstawą wykształcenia się w praktyce trzech odmiennych linii orzeczniczych. Dwie z nich zarzucają jednoznaczny wynik wykładni językowej i w swych motywach dążą do wykazania możliwości przyznania prawa do świadczenia osobie mającej ustalone prawo do emerytury, której kwota jest niższa od kwoty świadczenia. Jednocześnie przyjmuje się, że odmienne podejście stanowiłoby naruszenie konstytucyjnej zasady równości. Ustawodawca posługując się jednoznacznym sformułowaniem przesłanki negatywnej przyznania prawa do świadczenia wyłącza z grona beneficjentów wszystkie osoby z ustalonym prawem do emerytury – bez względu na jej wysokość. Wprowadzanie w tym zakresie wyjątków przez organy administracji publicznej i sądownictwo administracyjne stanowi wkroczenie w materię ustawową. Z kolei stwierdzanie, że art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych wyłączający z grona osób uprawnionych osoby z ustalonym prawem do emerytury, której wysokość jest niższa niż świadczenia pielęgnacyjnego, narusza konstytucyjną zasadę równości (art. 32 ust. 1 Konstytucji RP), ingeruje w wyłączną kompetencję Trybunału Konstytucyjnego. W obowiązującym stanie prawnym nie ma możliwości przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osobie mającej ustalone prawo do emerytury – i to bez względu na jej wysokość.

Bibliografia

Banaszak B., Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, Warszawa 2012.

Czeszejko-Sochacki Z., Sądownictwo konstytucyjne na tle porównawczym, Warszawa 2003.

Dąbrowski M., Domniemanie zgodności ustaw z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku, Olsztyn 2017.

Florczak-Wątor M., Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i ich skutki prawne, Poznań 2006.

Lewandowicz-Machnikowska M., Zbieg prawa do świadczeń opiekuńczych i świadczeń z ubezpieczenia społecznego — uwagi de lege ferenda, „Przegląd Prawa i Administracji” 2019, Nr 3944.

Łabno A., Opinia prawna, s. 4, dostępna na stronie: https://www.arch.ms.gov.pl/pl/informacje/download,8072,1.html.

Uścińska G., Prawo zabezpieczenia społecznego, Warszawa 2021.

Zaborniak P., Emerytura a prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, „Casus” 2020, Nr 96-97.

Zubik M., Status prawny sędziego Trybunału Konstytucyjnego, Warszawa 2011.

Opublikowane

19-01-2022

Jak cytować

Kapusta, P. (2022). Przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego osobie mającej ustalone prawo do emerytury. Dyskurs Prawniczy I Administracyjny, (2). Pobrano z http://www.dyskurs.inp.uz.zgora.pl/index.php/DPiA/article/view/116