Przyczynek do rozważań na temat czynnego prawa wyborczego w Rumunii

https://doi.org/10.34768/dpia.2021.2.123

Autor

  • Andra Puran University of Pitesti

Słowa kluczowe:

prawa i podstawowe wolności, prawa człowieka, prawo do głosowania

Abstrakt

Prawa i podstawowe wolności człowieka i obywatela są rzeczywistością konstytucyjną, mającą głębokie implikacje w egzystencji każdego człowieka, w jego relacjach z państwem. Reprezentuje również egzystencjalną rzeczywistość każdego człowieka, społeczeństwa jako zespołu i wymiar demokracji. Kategorię praw i podstawowych wolności reprezentują wyłącznie prawa polityczne. Te prawa podstawowe odnoszą się wyłącznie do obywateli rumuńskich i mają na celu udział obywateli w zarządzaniu państwem i sprawowaniu rządów. Konstytucja rumuńska odwołuje się do dwóch z nich (prawo do głosowania i prawo do bycia wybranym), które reprezentują prawa człowieka, istotę konstytucyjności i są ogłoszone przez pierwsze dokumenty o wartości konstytucyjnej, ale także do trzeciego prawa, nowo wprowadzonego przez zmianę konstytucji z 2003 r.: prawo do wyboru i bycia wybranym w Parlamencie Europejskim. W ten sposób naród, jako suweren, uczestniczy w sprawowaniu władzy w państwie.

Bibliografia

Andreescu M., Puran A., Drept constituțional. Teoria general șiinstituții constituționale. Jurisprudență constituțională [Constitutional Law. General theory of state. Constitutional jurisprudence], 3rd Edition, C.H. Beck Publ.-house, Buchares, 2018.

Dumitru (Duminică) R., Rezultatele referendumului din 2009 – fundament al unei viitoare revizuiri a Constituţiei? [The results of the 2009 referendum - the basis for a future revision of the Constitution?], [in:] „Revista de Ştiinţe Juridice” [Journal of Juridical Sciences] no. 1/2011, „Referendumul şi democraţia” [Referendum and democracy], Universul Juridic Publ.-house Bucharest.

Gilia C., Sisteme şi proceduri electorale [Electoral systems and procedures], C.H. Beck Publ.-house, Buchares, 2007.

Muraru I., Tănăsescu E.S., Drept constitutional șiinstituții politice [Constitutional law and political institutions], 12th Edition, 2nd Volume, C.H. Beck Publ.-house, Buchares, 2006

Puran A., Drăghici A., Drept electoral [Electoral law], University of Piteşti Press, Piteşt, 2016,https://prezenta.bec.ro/prezidentiale.

Opublikowane

19-01-2022

Jak cytować

Puran, A. . (2022). Przyczynek do rozważań na temat czynnego prawa wyborczego w Rumunii. Dyskurs Prawniczy I Administracyjny, (2). https://doi.org/10.34768/dpia.2021.2.123